Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa bądź na zbiórkę krwi w terenie musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź czy możesz zostać dawcą, zapoznaj się z wtycznymi, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień w którym to zrobisz.

Przed oddaniem krwi

1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest zbiórka krwi lub czynne krwiodawstwo, w którym chcesz oddać krew. 

2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć - wyspać się.

3. Koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu).

4. Pij dużo soków owocowych i wody.

5. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.

6. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej, a przede wszystkim bezpiemożczniej.

Oddawanie krwi krok po kroku

1. Zarezerwuj sobie około godziny. Weź ze sobą dowód tożsamości i jeżeli masz legitymację honorowego dawcy krwi.

2. Skorzystaj z szatni. Na zbiórkę krwi najlepiej przyjść w "luźnym" ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia. W stacji załóż jednorazowe obuwie ochronne.

3. Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia.

4. Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie, zostanie m.in. sprawdzony poziom hemoglobiny. Po kilku minutach zostaniesz poproszony przez lekarza, który zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni Ci dlaczego dziś nie możesz oddać krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj lekarza lub pielęgniarkę, to najlepszy i najpewniejszy sposób uzyskania fachowych i wyczerpujących informacji na dany temat.

5. Po wyjściu od lekarza usiądź i poczekaj na swoją kolej do oddania krwi lub jej składników.

6. Przed oddaniem krwi wybierz rękę, z której chcesz oddać krew, umyj ją specjalnym płynem i usiądź wygodnie na fotelu w sali pobrań. Zostanie założone Ci wkłucie, a krew samoczynnie zacznie napełniać pojemnik. Pamiętaj: podczas donacji używany jest tylko jednorazowy sprzęt. Zanim minie 10 minut oddasz jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobrania.

7. Po oddaniu wypocznij jeszcze około 10-15 minut. Odbierz posiłek regeneracyjny - czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz również otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży. Cały proces oddania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.

Po oddaniu krwi

1. 'Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Tak jak wspomniałem wyżej odpocznij kilkanaście minut w punkcie, zjedz czekoladę wypij sok.

2. Skorzystaj jeśli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi lub jej składników.

3.Unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.

4. Jedz regularnie posiłki. Pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia.

5. Dużo odpoczywaj: pamiętaj, że nie jesteś maszyną, oddanie krwi jest obciążeniem dla Twojego organizmu. Co prawda każdy organizm może reagować inaczej. Jedna osoba nie odczuwa zmęczenia inna odwrotnie.

6. Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.

7. Staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych. Unikaj wysiłku fizycznego.